Hogyan válasszunk csempét, padlólapot?
Az eredményes (esztétikus és hosszútávra szóló) vásárlás feltétele a burkolattal szemben fennálló követelmények megfogalmazása. A vásárlás előtt burkolat építési szándékát beszélje meg a kivitelezést végző szakemberrel.
A termék vásárlásakor kérje ki szakvéleményét mind a szaktudással rendelkező eladótól, mind a burkolást végző szakembertől.
A csempe és padlólap helyes kiválasztását sok tényező befolyásolja. Ezek közé tartozik a színigényünk, a helység mérete, a helység funkciója, az építmény anyaga, a felület jövőbeli terhelési igénye, a külsőbehatások mértéke és milyensége. Mindezeket az adatokat alaposan végig kell gondolnunk, mielőtt lapot választunk.
A lapok anyagát már több tényező befolyásolhatja, és míg az eddig felsorolt tényezők csupán az esztétikai élményt növelik vagy csökkentik, a lap anyaga határozza mega burkolat tartósságát. Aljzatra mindenképpen kopásálló lapokat javasolunk. A lap vastagságát és teherbírását annak alapján döntsük el, hogy milyen funkciójú helységbe kerül. Egy garázs aljzatára mindenképpen olyan lapot válasszunk, aminek roppant nagy a teherbírása, hiszen legalább egy személygépkocsi súlyát el kell bírnia a későbbiek folyamán. Teraszra kizárólag fagyállólapokat válasszunk, ellenkező esetben az első fagy után már bonthatjuk is fel, bár túl nehéz dolgunk nem lesz vele, hiszen felfagy magától.
Esztétikai és műszaki szempontok
A megfelelő burkolólap kiválasztásával természetesen az esztétikai szempontok játsszák a legfontosabb szerepet. Itt szabályokat lehetetlen felállítani, hiszen mindenkinek lehetősége van arra, hogy a saját ízlésvilágának és elképzeléseinek megfelelőterméket, színösszeállítást, dekorációs elemet válassza. Az esztétikai szempontok mellett viszont nem hanyagolhatóak el az adott termék műszaki (mechanikai, kémiai) jellemzői sem. A kiválasztáskor fontos ezektől is tájékozódni.
Falra, vagy padlóra kerül majd a burkolólap?
A padló burkolására csak olyan lapok használhatóak, melyek kopásállósági osztályba (PEI) vannak sorolva. Fontos meggyőződni róla, hogy a kiválasztott lap megfelelő kopásállóságú-e. A padlólapot a falburkolótól a vastagság alapján is meg lehet különböztetni: a falicsempék általában jóval (2-3 mm) vékonyabbak. Üzleteinkben a termékek túlnyomó részénél jól láthatóan feltüntetjük, hogy padlólapról, vagy fali csempéről van-e szó.
Milyen használatnak lesz kitéve a felület?
A padlólap kiválasztásakor lényeges szempont, hogy milyen jellegű és intenzitású használatnak lesz kitéve a felület. A sűrűn használt felületekre (pl. üzlethelyiség, előszoba magasabb kopásállóságú terméket ajánlatos burkolni. A külső terek burkolásánál fagyálló lapokat és ragasztók kell használni! Az adott burkolólap fagyállóságát szintén jelezzük termékeinken.
Milyen felületre lesz burkolva a lap?
A megfelelő burkolólap kiválasztásánál lényeges szempont az is, hogy milyen a burkolandó felület (pl. padlófűtés, dilatált felület). A rossz minőségű alapfelület hibája mindig a burkolólapon jelentkezik! Ezért fontos, hogy ennek az információnak birtokában legyen a vásárló és az őt segítő eladó is.
Mekkora mennyiség kell a kiválasztott lapokból?
Az anyagszükséglet kiszámolásában segítenek munkatársaink. Ehhez nagy segítséget nyújt, ha a vásárlók pontos adatokat tudnak adni a burkolandó helyiség méreteiről. Fontos tudnivaló, hogy több szempontból is szükséges az alapszükségleten felül 10% ráhagyással számolni ("Diagonál" típusú lerakásnál kb. 15%) és ne feledkezzünk meg a lábazatról sem.
A burkolólapok csomagolási egységei gyáranként és méretenként változnak. A gyárak nem bontják meg a dobozokat, így a rendeléseket mindig az egész dobozra kerekítve kell leadni.
A lapok minősége
A lapok minősége és ára széles skálán mozoghat az alapanyag finomsága (szemcseszerkezet) az égetés hőfoka, időtartama és a gyártástechnológia függvényében.
Alapanyagok
A kerámialapok összetétele nem írható le egyszerű kémiai képletek segítségével, mivel alapanyagként nem mesterségesen előállított anyagok, hanem a természetben megtalálható, és gazdaságosan kitermelhető (bányászható) kőzetek és agyagásványok szolgálnak, amelyeket azután kémiai és mechanikai módszerekkel tisztítanak és finomítanak, majd megfelelő arányban kevernek. Ezek a keverékek szolgálnak azután a kerámialapok alapanyagául.
Gyártástechnológiák
Extrudálás:
A nagy víztartalmú képlákeny alapanyag-masszát egyenletes vastagságúra nyújtják, darabokra vágják, majd kiégetik. Ezt a hagyományos, több száz éve használt módszert alkalmazzák a tégla és tetőcserép gyártásánál is . A különbség csak annyi, hogy a burkolólapok előállításánál tisztább, homogenizált szemcseszerkezetű alapanyagot használnak, és az égetés magasabb hőmérsékleten történik. Az extrudált (húzott) kerámiák készülhetnek mázas és máztalan kivitelben egyaránt. A lapok minősége és ára széles skálán mozoghat az alapanyag finomsága (szemcseszerkezete), az égetés hőfoka és időtartama függvényében. A magasabb vízfelvételű (6-16%), extrudált kerámiák közé tartozik a hagyományos majolika és cotto burkolólap. A máztalan kivitelben készült cotto burkolatokat burkolás után viasszal szokták bevonni a vízfelvétel csökkentése érdekében. Ezeknek a burkolatoknak a magyar piacon nagyon kicsi a gyakorlati jelentősége. Az alacsony vízfelvételű (0,1-6%), fagyálló, magas főfokon égetett extrudált kerámiákat klinkernek nevezzük. Ezek is készülhetnek mázas vagy máztalan kivitelben. A klinker burkolatok itthon kevésbé népszerűek, főleg magas árfekvésük miatt, de számos vidéken, például mechanikai terhelhetőségük kiemelkedő. Előszeretettel alkalmazzák őket ipari burkolatként üzemekben, ipari létesítményekben, ahol a burkolat nagy súlyterhelésnek van kitéve. A klinkerek másik előnyös tulajdonsága, hogy hátoldaluk erősen tagozott, így a kötőanyaggal nagy felületen érintkeznek, és ezért az aljzattal nagy tapadó szilárdságú kötést tudnak létrehozni. E tulajdonságuk miatt, megfelelő ragasztóanyag alkalmazásával különösen alkalmasak nagy hőingadozásnak kitett, nagy felületű burkolatok kialakítására. Két ilyen felhasználási területen a klinker burkolatok szerepe rendkívül jelentős: épületek külső homlokzatain, valamint úszómedencék burkolásánál. A klinkerek hátránya, hogy a hosszú égetés alatt bekövetkező jelentős zsugorodás miatt igen méret pontatlanok, ezért csak széles és nem teljesen egyenletes fugahézaggal, fugakereszt nélkül fektethetők. Sajnálatos, hogy ezt a tényt a kész hidegburkolatokra vonatkozó MS 04-803/13 szabvány nem veszi figyelembe, pedig nagyobb (24x24, 32x32 cm) méretű klinker lapból magyar szabvány szerinti, fugahézag-egyenletesség és síkfogasság szempontjából is I. oszt. burkolat gyakorlatilag nem készíthető!
Préselés:
Ennél a gyártástechnológiánál az alacsony nedvességtartalmú porszerű alapanyagot negy teljesítményű présekkel sajtolják lapokká, majd görgősoros alagútkemencében kiégetik. Ez a gyártási mód termelékenyebb és gazdaságosabb az extrudálásnál, így ma már a világ burkolólap termelésének döntő hányadát préselt technológiával állítják elő. AZ alapanyag összetétele széles határok közt változhat. Alapvető különbséget jelent, hogy az alapanyagot csak szárazon őrlik-e, vagy pedig vizes közegben "atomizálják", azaz a szemcseméretet néhány mikronos tűréssel teljesen egyenletessé teszik, és az elemi szemcsék formáját szinte tökéletesen gömbbé formálják. A szárazon őrölt alapanyag általában olcsó, erősen szennyezett vörös agyag. Az így előállított technológiával készülő fali csempéknél ugyanis az alacsonyabb (kb. 940 C) hőfokon kiégetett, porózus alaplapot mázazzák, majd újra kiégetik.
Atomizálással előkészített lapok előállítására vörös és fehér agyagokat egyaránt használnak, mázas és máztalan kivitelben egyaránt forgalmazzák őket. Fal- és padlóburkolatként egyaránt alkalmazhatók. Az alapanyag minőségétől, a préselés során alkalmazott nyomástól és az égetés jellemzőitől függően a lapok vízfelvétele általában 0,05 - 6% közötti. A hagyományos olasz és spanyol gyártmányú mázas padlólapok vízfelvétele 4-5% körüli. Ezeket a termékeket a gyártók és ügynökeik általában fagyállókként értékesítik, amit a különböző minősítő intézetek vizsgálati eredményei alá is támasztanak. A laboratóriumi fagyállóság azonban a gyakorlatban sokszor elégtelennek bizonyul, főleg a burkolás során elkövetett kivitelezési hibák (pl. helytelen rétegrend, lejtés hiánya, nem megfelelő minőségű segédanyag, stb.) miatt. Az extrudálással gyártott klinker lapok még 6% körüli vízfelvétel esetén is megbízhatóan fagyállóak, mivel hosszú ideig, a teljes zsugorodásig ki vannak égetve, ezáltal mechanikai szilárdságuk elviseli a lapok pórusaiban végbemenő jégképződéskor fellépő erőhatásokat. A hazai időjárási viszonyok mellett azonban a préselt technológiával készülő lapok közül csak a 3% alatti vízfelvételű, I B. kategóriába tartozó lapok ajánlhatók nyugodtan kültéri használatra. Ennek a kategóriának egyre jelentősebb szereplői az új. gres porcellanato lapok, amelyeket a nagy tisztaságú, nagy nyomáson sajtolt alapanyagnak köszönhetően ultra-alacsony, 0,5% alatti vízfelvétel jellemez. Ezeket a lapokat gyártják mázas, ill. teljes vastagságban - anyagában színezett kivitelben is. Ez utóbbit itthon sokan "műgránitnak" vagy "gránitőrleményes" lapnak nevezik teljesen helytelenül, hiszen az alapanyag itt is kerámia, legfeljebb díszítő, szinező anyagként keverik az alapmasszába természetes kövek különböző szemcseméretű őrleményeit. A hibás elnevezésre az ad okot, hogy ezek a lapok, - különösen csiszolt kivitelben, - valóban hasonlítanak bizonyos természetes kövekhez, ráadásul fizikai tulajdonságaik kedvezőek, kopásállóságuk rendkívül magas, és ez a kedvező árfekvéssel párosulva oda vezetett, hogy a közületi beruházásokán, (pl. irodaházak, bevásárlóközpontok, kórházak, stb.) ezek a lapok nagyon sok helyen átvették a természetes kő burkolatok szerepét. A mázazott felületű gres lapok természetesen tökéletesen fagyállóak, de kopásállóságuk a máz összetételétől függ, így nem lehet egyöntetűen kijelenteni róluk, hogy közületi felhasználásra is alkalmasak.
A kerámia burkolólapok osztályozása és szabványai
Hazánkban az EU-hoz történő csatlakozás során csatlakozott zs ISO (Nemzetközi Szabványosítási Szervezet) és A CEN (Szabvány Harmonizációs Bizottság) munkájához, és bevezette a Nyugat-Európában már több éve érvényes EN ISO szabványrendszert.
A kerámia lapok követelményét nemzetközi, Európai Szabványok határozzák meg. E szabványok számát =jelzetét) és a burkolólapok - vételhez szükséges - legfontosabb tulajdonságait minden gyártó a csomagoláson feltünteti.
A kerámia burkolólapok a gyártási módok alapján - felhasználhatóságtól és tulajdonságtól függően - termékszabványok szerint, csoportokba van felosztva.
A szárazon sajtolt kerámia burkolólapok leggyakoribb csoportjai:
EN 14411. B I.a csoport E < 0,5% kis vízfelvételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. B I.b csoport 0,5% < E < 3% kis vízfelvételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. B II.a csoport 3% < E < 6% vízfelfételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. B II.b csoport 6% < E < 10% vízfelfételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. B III. csoport E > 10% nagy vízfelvételű kerámia burkolólapok
Polírozott - "LEVIGATO" kerámialapok. Ezek a termékek szárazon sajtolt, máz nélküli, polírozott felületű kerámialapok. Jellemzőjük, hogy az anyagában színezett massza (teljes keresztmetszetében azonos anyag) sajtolásával alakul ki a "félkész-termék", melyet égetés után méretre csiszolással kalibrálnak. A lapok felületét gyémánt technológiával polírozzák üveg simaságúra.
A technológiából adódó változások miatt e lapokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalók:
1. A polírozott lapok felülete nagyon sima, ezért ezek betervezésekor körültekintően járjon el. Nem ajánlott vízzel közvetlenül érintkező terekhez, pl. teraszhoz.
2. Ezek a termékek nem rendelkeznek mázbevonattal, ezért enyhén porózusak (foltosodás előfordulhat).
3. Ezen termékek és a máztalan, nem polírozott lapok hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek: intenzív színű fugázók használatakor ajánlott próbafugázást végezni a fugaanyag gyártó útmutatásai alapján.
4. Különleges esetekben előfordulhat, hogy a burkolt felület takarítása során a természetes fából készült bútorok (pácolt felületvédelemmel ellátott faasztal, szekrény, stb.) a burkolattal érintkező részén (a nedvesség hatására) a festékanyag oldott állapotban a felületbe szívódhat. Beépítés előtt próbával ellenőrizni.
Az extrudált kerámia burkolólapok - "KLINKER" leggyakoribb csoportjai:
EN 14411. A I. csoport E < 3% kis vízfelvételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. A II.a-1 csoport 3% < E < 6% vízfelvételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. A II.a-2 csoport 3% < E < 6% vízfelvételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. A II.b-1 csoport 6% < E < 10% vízfelfételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. A II.b-2 csoport 6% < E < 10% vízfelfételű kerámia burkolólapok,
EN 14411. A III. csoport E > 10% nagy vízfelvételű kerámia burkolólapok
A szabványjelzeteken túl a dobozokon is található fontos információ:
Kaliber:
Az égetés során a lapok 3-8% közti térfogatveszteséget szenvednek, ennek következtében a kemencéből kikerülő lapok között igen nagy méreteltérés jelentkezik. Megoldásként a gyártók az égetés után egy számítógép vezérlésű kalibráló gépet használnak, mely minden egyes lapot oldalanként három ponton megmér és a közel azonosakat egy kalibrációba csoportosítja és így kerül a dobozba és azon feltüntetve a kaliber szám.
Pl.: 30x30 cm-es névleges méretű lap gyártási mérete (W) lehet:
296x296 mm 6-os kaliber
298x298 mm 8-es kaliber
300x300 mm 0-ás kaliber
Azonos kaliberen belül is van méretpontatlanságnak előfordulási lehetősége (ez szabványban meghatározott), ami annál tágabb minél nagyobb méretű és minél magasabb hőmérsékleten égetett lapról van szó. Következésképp: Minél nagyobb lapot használunk, annál szélesebb fugahézagot kell alkalmazni.
Tónus
A lap több összetevő keverékéből áll, és az égetések során nem lehet optimális állandó hőmérsékletet garantálni, ezért a lapok tónusa minden egyes égetésnél kicsit másabb lesz, ezért nem várható el, hogy a boltban megtekintett mintával egyező lesz a megrendelt, megvásárolt, leszállított termék.
A gyártó feltünteti a színtónust a raklapon, dobozon is betű és/vagy számkód formában.
Azért is ajánljuk, hogy a vevő többet rendeljen a lapból, illetve a burkolás befejeztével néhány doboz tartalékkal rendelkezzen egy adott tételből, mert szinte biztos, hogy ha később csőtörés vagy más egyéb probléma miatt fel kell törni a burkolatot, nem tud majd ugyanabból az égetésből származó azonos tónusú pótlást szerezni. Ha mégis kevesebb lett a megvásárolt termék, mint a szükséglet, a megőrzött dobozon található színtónussal néhány lapon belül esélyesebb ugyanazon tónust megrendelni a forgalmazótól, főleg, ha raktáros a termék. Ugyanez vonatkozik a kaliberre is.
Felirat a doboz oldalán:
Xxxx |
x |
xxxxx |
X |
Artícolo |
Scelta |
Tono |
Kalibro |
Áru kódja vagy neve |
Osztály |
Tónus |
Kaiber |
A vásárlásnál ellenőrizze, hogy azonos felülethez azonos tónusú és kaliberű lapot kapjon!
Burkolólapok kopásállósága:
A mázas lapoknál a kopásállóságot az ún. PEI skálával mérik.
A kopásállóság általában mint probléma a mázas lapoknál jelentkezik, az anyagukban színezett gres lapok esetében is mérik, de annyira kemények az anyagában homogén lapok, hogy az esetleges kopás szinte alig érzékelhető, ezért nem ismert a reklamáció a kopásállóságukra vonatkozóan.
A PEI skála fokozatai között nagyságrendi különbségek vannak. A lapok PEI besorolása 3 részből áll: koptatópróba, megfelelő foltállóság és tisztíthatóság.
A lapok felületi igénybevételéhez kell a PEI besorolását szem előtt tartanunk:
PEI II.: Gyenge kopásállóság, főleg a fali csempék tartoznak ide, padlólapként történő felhasználásuk nem javasolt, de saját felelősségre kizárólag fürdőszoba burkolatként használható.
PEI III.: közepes kopásállóság, magánlakások kopásnak kevésbé kitett helyiségeibe javasoljuk (Nappali, fürdőszoba, stb.) Előszobába, konyába nem ajánljuk.
PEI IV.: Erős kopásállóság. Magánlakásokba bárhová javasolt.
PEI V.: Kiemelkedő. Korlátozott mértékben közületi, nagyobb forgalmú létesítményekbe is. (irodák, üzletek)
Fagyállóság:
A hazánkban hatályos EN ISO szabvány a vízzel teljesen telített lapokat százszori fagyasztás-felengedését írja elő -5 és +5 C között. A jég -4 C-on éri el legnagyobb térfogatát, a lapokat ekkor károsíthatja a legjobban. Egy időjárási hatásoknak kitett burkolat olyan összetett rendszer, ahol az aljzat a szigetelés, a ragasztó, a hézagoló rendszer, a dilatáció és a burkolólapoknak mind eleget kell tennie az elvárásoknak, mert ha egy is közülük helytelenül lett kiválasztva, illetve alkalmazva, menthetetlenül a burkolat tönkremenetelét okozza.
Ez akkor is igaz, ha a probléma a lapok felületén elszórtan jelentkező "kagylós" felpattogzódásokba nyilvánul meg. Ilyenkor a szakember is a lap fagyállóságát firtatja, holott az esetek többségében a felfagyás okolható, mert a burkolat és az ágyazó réteg közé valamilyen kivitelezési hiba folytán víz szivárgott.
Ami még fontos:
Talán a gardasági helyzet, illetve a verseny késztette a kereskedőket arra, hogy nem csak első osztályú, hanem osztályos termékeket is forgalmazzanak.
Ára jelentős mértékbáen eltér az első osztályétól, ami vásárláskor, mint tudjuk, fontos szempont.
Az hogy melyik gyártó milyen hibák szerint értékeli le termékét 2., 3., vagy egyéb osztályba, egyetlen szabvány sem szabályozza.
Egy kritériuma van: biztos van benne hiba.
EGYETLEN GYÁRTÓ SEM FOGAD EL REKLAMÁCIÓT OSZTÁLYOS TERMÉKRE.
A forgalmazó felelőssége korrektül tájékoztatni a vevőt a termékről. Ezt legjobban egy egész doboz felbontásával szemléltetheti a vevő jelenlétében és a vevőre kell bízni, hogy megfelel-e neki.
A burkolatépítés egy önálló szakma, amit szakvizsgával rendelkező szakemberek végeznek. A burkolat építését bízza a szakmában jártas, igényes referenciával rendelkező szakemberre!
Reklamáció:
A kerámia burkolólapok sorozatgyártásból származó termékek, ezért esetleges minőségi hibák előfordulhatnak. Ilyen esetben a SZÁMLA és a dobozon lévő adatok bemutatásával személyesen, illetve írásban jelezze minőségi kifogását az eladó kereskedésnél!
Érdemes használni a vásárlás helyszínén kért bejelentő lapot, mely megkönnyíti az ügyintézést.
A reklamáció kivizsgálását a 3/2003. (III:25.) BM-GKM-KvVm rendelet, 49/2003 (VII.30) GKM rendelet és az 1997. évi CLV trv. előírásai szerint végezzük.
A kerámia burkolólapok minőségi hibájára vonatkozó kifogások elbírálását alapvetően a hatályban lévő MSZ EN szabványok alapján biztosítjuk.
Olyan esetekben, ahol további forgalmazó hiba, vagy vevői tévedés, illetve kivitelezési hiba állapítható meg, a reklamációt nem fogadjuk el.
Kivitelezési hiba: beépíteni a hibás (színhibás, vagy jól láthatóan görbe, és méreteltérésses) lapokat.
A láthatóan hibás (repedt, egyenetlen felületű, színhibás, mérethibás) lapokat a burkolatba beépíteni TILOS!
A BURKOLÁS ELVÉGZÉSE KIZÁRJA A MINŐSÉGI REKLAMÁCIÓT!
|